Výběr produktů, ze kterých se mohou vybírat dlaždice pro obkládání podlah a stěn je velmi široký, stejně jako je tomu možná při výběru látky na šaty, dlaždice mohou být:
- Glazované nebo neglazované
- Glazované dlaždice mají pro laickou představu povrch pokrytý vrstvou barevného skla, které dodá důležité estetické charakteristiky (barva, lesk, dekoraci, odstín atd.) a technické (tvrdost, nepropustnost atd.). Všechny tyto charakteristiky, jak technické, tak estetické, jsou závislé na typu glazury, a proto se mohou od sebe rozsáhle odlišovat.
- Neglazované keramické dlaždice jsou téměř jednotné v celé své tloušťce, to znamená že je střed probarvený jako celek a jsou běžně bez výraznějších dekorací povrchů a obrázků, jako tomu může být u dlaždic glazovaných.
- Pórovitý nebo kompaktní střep
Střep je samotné tělo dlaždice. Toto tělo může být buď jednotné skoro jako sklo, nebo se může vyznačovat přítomností pórů, které se různě napojují jeden s druhým. Abychom “viděli“ tento vzhled, do ložiska by bylo třeba nahlédnout přes silný mikroskop, ale pro odhalení této pórovitosti se provádí měření množství vody, které tento střep nasaje. Měříme tedy nasákavost. Je evidentní že čím více je střep pórovitý, tím větší množství vody nasaje.
- Lisované nebo tažené:
Lisování a tažení jsou dvě metody tvarování, které jsou používány k výrobě keramických dlaždic.
Lisované dlaždice jsou zhotoveny z prachové hmoty, tato se předehřívá pro odstranění přebytečné vlhkosti, tím se stává kompaktní a ucelená a je dále formována na lisu pod vysokým tlakem.
Tažené dlaždice jsou zhotoveny z podobné hmoty, která se ovšem namáčí pro dosažení plastičnosti, tato se pak pod tlakem protahuje otvorem, který určuje finální tvar dlaždice.
- Červený střep, světlý nebo bílý střep
V závislosti na použitých materiálech, střep dlaždice může být různě barevné (od žluté až po tmavě červenou, s celou sérií odstínů), nebo světlý (někdy bílý). Barva střepu má u glazovaných výrobků jen relativní důležitost. U některých neglazovaných materiálů se docílí různé barevnosti přidáním barevných pigmentů.
- Různé tvary a rozměry
Nejčastější tvary jsou čtverce a obdélníky, ale jsou i jiné (například šestihran, osmihran, maurský, provensálský atd.).
Co se týká rozměrů, ty začínají od mozaiky 1 cm x 0 cm až po opravdové desky o rozměrech až 160 x 380 cm a někdy i větších. Tloušťka střepu se pohybuje v rozpětí od několika málo milimetrů až po třeba 3 cm tlusté dlaždice.
Keramické dlaždice jsou tříděny do různých typů, se specifickým technicky obchodním pojmenováním. Tyto druhy se odlišují jeden od druhého a určují se z části podle výše uvedených pravidel a z části podle technických pravidel a možností tovární výroby.